| Internal Part Number | EIS-TJ24518300J0G | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets | |
| Series | TJ | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 24 | |
| Positions Per Level | 24 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Header Orientation | - | |
| Plug Wire Entry | 180° | |
| Termination Style | Screw | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Current - IEC | 20A | |
| Voltage - IEC | 300V | |
| Current - UL | 20A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-24 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.34-2.5mm² | |
| Color | Gray | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Contact Mating Finish | Tin | |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TJ24518300J0G | |
| Related Links | TJ2451, TJ24518300J0G Datasheet, FFF Distributor | |
 | 1708107 | CONN TERM BLOCK 3.81MM 9POS | datasheet.pdf | |