Panasonic Electric Works TK1-L2-4.5V
TK1-L2-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
TK1-L2-4.5V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 4.5V
Datasheet Download
TK1-L2-4.5V.pdf
Availability of TK1-L2-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TK1-L2-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of TK1-L2-4.5V
Internal Part NumberEIS-TK1-L2-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLTK Relays Feb/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current44.5mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time3ms
Release Time2ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance101.2 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK1-L2-4.5V
Related LinksTK1-L, TK1-L2-4.5V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TK1-L2-4.5V Details Description
Related parts for TK1-L2-4.5V
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.080" 3MM 2LD datasheet.pdf
SL SMT RA HDR TIN 9CKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 124 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf