Toshiba Semiconductor & Storage TK100A06N1,S4X
TK100A06N1,S4X picture photo
Mfg. Part Number
TK100A06N1,S4X
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 100A TO-220
Datasheet Download
TK100A06N1,S4X.pdf
Availability of TK100A06N1,S4X
QUANTITY
TK100A06N1,S4X Order Process
Ship out your order
Specifications of TK100A06N1,S4X
Internal Part NumberEIS-TK100A06N1,S4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductU-MOSⅧ-H MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.7 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10500pF @ 30V
Power - Max45W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220SIS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK100A06N1,S4X
Related LinksTK100A0, TK100A06N1,S4X Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK100A06N1,S4X Details Description
Related parts for TK100A06N1,S4X
CONN EDGE DUAL .100 R/A 44POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM GREEN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 3A SMC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 3"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 80V DO5 datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf