Toshiba Semiconductor & Storage TK100F04K3(TE24L,Q
TK100F04K3(TE24L,Q picture photo
Mfg. Part Number
TK100F04K3(TE24L,Q
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO-220SM
Datasheet Download
TK100F04K3(TE24L,Q.pdf
Availability of TK100F04K3(TE24L,Q
QUANTITY
TK100F04K3(TE24L,Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TK100F04K3(TE24L,Q
Internal Part NumberEIS-TK100F04K3(TE24L,Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs102nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 10V
Power - Max180W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-220SM(W)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK100F04K3(TE24L,Q
Related LinksTK100F04K, TK100F04K3(TE24L,Q Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK100F04K3(TE24L,Q Details Description
Related parts for TK100F04K3(TE24L,Q
IC COMPARATOR DUAL 2.5NS 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SL 5.08HC/03/180LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN DIP IDC 18POS TIN GRAY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
VALVE FLOW CONTROL datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf