Toshiba Semiconductor & Storage TK12J60U(F)
TK12J60U(F) picture photo
Mfg. Part Number
TK12J60U(F)
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO-3PN
Datasheet Download
TK12J60U(F).pdf
Availability of TK12J60U(F)
QUANTITY
TK12J60U(F) Order Process
Ship out your order
Specifications of TK12J60U(F)
Internal Part NumberEIS-TK12J60U(F)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs400 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds720pF @ 10V
Power - Max144W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P(N)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK12J60U(F)
Related LinksTK12J, TK12J60U(F) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK12J60U(F) Details Description
Related parts for TK12J60U(F)
RES SMD 158K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.1V SOT89-3 datasheet.pdf
TOOL CRIMP .070" TERM 24-26AWG datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 6.5A 67 MOHM TH datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 37.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf