FFF TK15058000J0G
TK15058000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TK15058000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D SOL
Datasheet Download
TK15058000J0G.pdf
Availability of TK15058000J0G
QUANTITY
TK15058000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TK15058000J0G
Internal Part NumberEIS-TK15058000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTK
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage250V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingPhosphor Bronze - Tin Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK15058000J0G
Related LinksTK1505, TK15058000J0G Datasheet, FFF Distributor
TK15058000J0G Details Description
Related parts for TK15058000J0G
IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 56W AB TO220-11 datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
SHUNT LP JCASE 58V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO215AB datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf