Toshiba Semiconductor & Storage TK16A60W5,S4VX
TK16A60W5,S4VX picture photo
Mfg. Part Number
TK16A60W5,S4VX
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N CH 600V 15.8A TO-220SIS
Datasheet Download
TK16A60W5,S4VX.pdf
Availability of TK16A60W5,S4VX
QUANTITY
TK16A60W5,S4VX Order Process
Ship out your order
Specifications of TK16A60W5,S4VX
Internal Part NumberEIS-TK16A60W5,S4VX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDTMOSIV Superjunction MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15.8A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 7.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.7V @ 1.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs43nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1350pF @ 300V
Power - Max40W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220SIS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK16A60W5,S4VX
Related LinksTK16A60, TK16A60W5,S4VX Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK16A60W5,S4VX Details Description
Related parts for TK16A60W5,S4VX
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
DEMO MODULE FOR SOT23-5,6 LDO'S datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 30pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf