Toshiba Semiconductor & Storage TK16G60W,RVQ
TK16G60W,RVQ picture photo
Mfg. Part Number
TK16G60W,RVQ
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N CH 600V 15.8A D2PAK
Datasheet Download
TK16G60W,RVQ.pdf
Availability of TK16G60W,RVQ
QUANTITY
TK16G60W,RVQ Order Process
Ship out your order
Specifications of TK16G60W,RVQ
Internal Part NumberEIS-TK16G60W,RVQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15.8A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 7.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.7V @ 790µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs38nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1350pF @ 300V
Power - Max130W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK16G60W,RVQ
Related LinksTK16G6, TK16G60W,RVQ Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK16G60W,RVQ Details Description
Related parts for TK16G60W,RVQ
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 0.8A 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 88MA 13 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 143MA 5.9 OHM SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 44 POS TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf