Toshiba Semiconductor & Storage TK20A60W5,S5VX
TK20A60W5,S5VX picture photo
Mfg. Part Number
TK20A60W5,S5VX
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO-220
Datasheet Download
TK20A60W5,S5VX.pdf
Availability of TK20A60W5,S5VX
QUANTITY
TK20A60W5,S5VX Order Process
Ship out your order
Specifications of TK20A60W5,S5VX
Internal Part NumberEIS-TK20A60W5,S5VX
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs175 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs55nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1800pF @ 300V
Power - Max45W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK20A60W5,S5VX
Related LinksTK20A60, TK20A60W5,S5VX Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK20A60W5,S5VX Details Description
Related parts for TK20A60W5,S5VX
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 23.62MM datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE 3.2-9.5MM DIA WH datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf