Toshiba Semiconductor & Storage TK20J60U(F)
TK20J60U(F) picture photo
Mfg. Part Number
TK20J60U(F)
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO-3PN
Datasheet Download
TK20J60U(F).pdf
Availability of TK20J60U(F)
QUANTITY
TK20J60U(F) Order Process
Ship out your order
Specifications of TK20J60U(F)
Internal Part NumberEIS-TK20J60U(F)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs27nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1470pF @ 10V
Power - Max190W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P(N)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK20J60U(F)
Related LinksTK20J, TK20J60U(F) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK20J60U(F) Details Description
Related parts for TK20J60U(F)
CONN HEADER 3MM 12POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E BLACK 7' datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf