Ohmite TK20PR300JE
TK20PR300JE picture photo
Mfg. Part Number
TK20PR300JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.3 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
TK20PR300JE.pdf
Availability of TK20PR300JE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TK20PR300JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TK20PR300JE
Internal Part NumberEIS-TK20PR300JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTK
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.394" L x 0.181" W (10.00mm x 4.60mm)
Height0.701" (17.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK20PR300JE
Related LinksTK20P, TK20PR300JE Datasheet, Ohmite Distributor
TK20PR300JE Details Description
Related parts for TK20PR300JE
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 24QFN datasheet.pdf
RES 165 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 22AWG 100' datasheet.pdf
GROMMET 0.563" RUBBER BLACK datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.5KV 3A SOD64 datasheet.pdf