Toshiba Semiconductor & Storage TK65A10N1,S4X
TK65A10N1,S4X picture photo
Mfg. Part Number
TK65A10N1,S4X
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 65A TO-220
Datasheet Download
TK65A10N1,S4X.pdf
Availability of TK65A10N1,S4X
QUANTITY
TK65A10N1,S4X Order Process
Ship out your order
Specifications of TK65A10N1,S4X
Internal Part NumberEIS-TK65A10N1,S4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductU-MOSⅧ-H MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C65A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.8 mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs81nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5400pF @ 50V
Power - Max45W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220SIS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK65A10N1,S4X
Related LinksTK65A1, TK65A10N1,S4X Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK65A10N1,S4X Details Description
Related parts for TK65A10N1,S4X
CONN STACKER 1MM 40POS DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AN26014A LNA datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf