Toshiba Semiconductor & Storage TK65G10N1,RQ
TK65G10N1,RQ picture photo
Mfg. Part Number
TK65G10N1,RQ
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 65A D2PAK
Datasheet Download
TK65G10N1,RQ.pdf
Availability of TK65G10N1,RQ
QUANTITY
TK65G10N1,RQ Order Process
Ship out your order
Specifications of TK65G10N1,RQ
Internal Part NumberEIS-TK65G10N1,RQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C65A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.5 mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs81nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5400pF @ 50V
Power - Max156W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK65G10N1,RQ
Related LinksTK65G1, TK65G10N1,RQ Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK65G10N1,RQ Details Description
Related parts for TK65G10N1,RQ
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 6V datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HOUSING POS LOCK 2POS datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM BTH A195 SMAM datasheet.pdf
IC VOLT TRANSLATOR SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 25V 5A DPAK datasheet.pdf