Texas Instruments TL-SCSI285PWRG4
TL-SCSI285PWRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TL-SCSI285PWRG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.5A 20TSSOP
Datasheet Download
TL-SCSI285PWRG4.pdf
Availability of TL-SCSI285PWRG4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TL-SCSI285PWRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL-SCSI285PWRG4
Internal Part NumberEIS-TL-SCSI285PWRG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3.55 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL-SCSI285PWRG4
Related LinksTL-SCSI, TL-SCSI285PWRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL-SCSI285PWRG4 Details Description
Related parts for TL-SCSI285PWRG4
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MODULE AC CONTROL 1200V ECO-PAC2 datasheet.pdf
SENS PROX M30 18MM AC2W-NO UNSHD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10.69"L X 6.81"W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY PG36 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ TTL SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT datasheet.pdf