Texas Instruments TL032AIDR
TL032AIDR picture photo
Mfg. Part Number
TL032AIDR
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
TL032AIDR.pdf
Availability of TL032AIDR
QUANTITY
TL032AIDR Order Process
Ship out your order
Specifications of TL032AIDR
Internal Part NumberEIS-TL032AIDR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeJ-FET
Number of Circuits2
Output Type-
Slew Rate5.1 V/µs
Gain Bandwidth Product1.1MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias2pA
Voltage - Input Offset390µV
Current - Supply434µA
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)10 V ~ 30 V, ±5 V ~ 15 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL032AIDR
Related LinksTL03, TL032AIDR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL032AIDR Details Description
Related parts for TL032AIDR
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CARD MARKER 9 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf