Texas Instruments TL062CPWG4
TL062CPWG4 picture photo
Mfg. Part Number
TL062CPWG4
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP JFET 1MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
TL062CPWG4.pdf
Availability of TL062CPWG4
QUANTITY
TL062CPWG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL062CPWG4
Internal Part NumberEIS-TL062CPWG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeJ-FET
Number of Circuits2
Output Type-
Slew Rate3.5 V/µs
Gain Bandwidth Product1MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias30pA
Voltage - Input Offset3mV
Current - Supply200µA
Current - Output / Channel-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)7 V ~ 36 V, ±3.5 V ~ 18 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL062CPWG4
Related LinksTL062, TL062CPWG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL062CPWG4 Details Description
Related parts for TL062CPWG4
REGULATOR 2.5V 11A 12VIN VERT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW WIRE datasheet.pdf
VIDEO CABLE - VGA, ALL PRODUCTS datasheet.pdf
POWER INLET datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V SC75 datasheet.pdf