Ohmite TL104K100R
TL104K100R picture photo
Mfg. Part Number
TL104K100R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 158W
Datasheet Download
TL104K100R.pdf
Availability of TL104K100R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TL104K100R Order Process
Ship out your order
Specifications of TL104K100R
Internal Part NumberEIS-TL104K100R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)158W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension4.094" L x 1.012" W (104.00mm x 25.70mm)
Height-
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseModular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL104K100R
Related LinksTL104, TL104K100R Datasheet, Ohmite Distributor
TL104K100R Details Description
Related parts for TL104K100R
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
STK600 SOCKET/ADAPTER 40DIP datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR ENTRY 5 WIRE 90" datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 1/2" 1.57" datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf