E-Switch TL1100CF160Q5JGRY
TL1100CF160Q5JGRY picture photo
Mfg. Part Number
TL1100CF160Q5JGRY
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
TL1100CF160Q5JGRY.pdf
Availability of TL1100CF160Q5JGRY
QUANTITY
TL1100CF160Q5JGRY Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1100CF160Q5JGRY
Internal Part NumberEIS-TL1100CF160Q5JGRY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTL1100 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL1100
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeRectangular Button
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Actuator Height off PCB, from Pins8.70mm
Actuator OrientationSide Actuated
Termination StylePC Pin
Outline12.00mm x 12.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Actuator MaterialPolyester
Switch Travel0.30mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1100CF160Q5JGRY
Related LinksTL1100CF, TL1100CF160Q5JGRY Datasheet, E-Switch Distributor
TL1100CF160Q5JGRY Details Description
Related parts for TL1100CF160Q5JGRY
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 174 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL 6.3" datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W DO214AC datasheet.pdf