E-Switch TL1100GF160Q
TL1100GF160Q picture photo
Mfg. Part Number
TL1100GF160Q
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
TL1100GF160Q.pdf
Availability of TL1100GF160Q
QUANTITY
TL1100GF160Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1100GF160Q
Internal Part NumberEIS-TL1100GF160Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationTL1100 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelTL1100GFyyyy.stp
Standard Package400
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL1100
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Actuator Height off PCB, from Pins11.20mm
Actuator OrientationSide Actuated
Termination StylePC Pin
Outline12.00mm x 12.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Actuator MaterialPolyester
Switch Travel0.30mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1100GF160Q
Related LinksTL1100, TL1100GF160Q Datasheet, E-Switch Distributor
TL1100GF160Q Details Description
Related parts for TL1100GF160Q
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 8A TO-262 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE RCPT 12" 22AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 35POS THRUHL datasheet.pdf
RAM datasheet.pdf
CUC-V14-C1ZNI-T/R4IP8 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 100A DIN datasheet.pdf