E-Switch TL1100GF160Q
TL1100GF160Q picture photo
Mfg. Part Number
TL1100GF160Q
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
TL1100GF160Q.pdf
Availability of TL1100GF160Q
QUANTITY
TL1100GF160Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1100GF160Q
Internal Part NumberEIS-TL1100GF160Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationTL1100 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelTL1100GFyyyy.stp
Standard Package400
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL1100
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Actuator Height off PCB, from Pins11.20mm
Actuator OrientationSide Actuated
Termination StylePC Pin
Outline12.00mm x 12.00mm
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Actuator MaterialPolyester
Switch Travel0.30mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1100GF160Q
Related LinksTL1100, TL1100GF160Q Datasheet, E-Switch Distributor
TL1100GF160Q Details Description
Related parts for TL1100GF160Q
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
ADAPTER FOR ATF15XX-DK2 44PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 540MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.6W 0.02% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf