E-Switch TL1105BF160R
TL1105BF160R picture photo
Mfg. Part Number
TL1105BF160R
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Datasheet Download
TL1105BF160R.pdf
Availability of TL1105BF160R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TL1105BF160R Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1105BF160R
Internal Part NumberEIS-TL1105BF160R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationTL1105 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelTL1105BFyyyy.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL1105
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 50VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins9.50mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline6.00mm x 6.00mm
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1105BF160R
Related LinksTL1105, TL1105BF160R Datasheet, E-Switch Distributor
TL1105BF160R Details Description
Related parts for TL1105BF160R
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 30PF 10% 500V SMD datasheet.pdf
SURGE PROTECTION CONN TYPE2 datasheet.pdf
AML54 FULL ROCKER OPERATORCOVER datasheet.pdf
CONN RECEPT .100" 2POS KEYED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 1000W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CABLE 37POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf