E-Switch TL1107BF260BQ
TL1107BF260BQ picture photo
Mfg. Part Number
TL1107BF260BQ
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
TL1107BF260BQ.pdf
Availability of TL1107BF260BQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TL1107BF260BQ Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1107BF260BQ
Internal Part NumberEIS-TL1107BF260BQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTL1107 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelTL1107BFyyyBQ.stpTL1107BFyyyBQ.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL1107
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeRectangular Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins5.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline6.00mm x 3.50mm
Illumination Type, Color-
Operating Force260gf
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Actuator MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1107BF260BQ
Related LinksTL1107, TL1107BF260BQ Datasheet, E-Switch Distributor
TL1107BF260BQ Details Description
Related parts for TL1107BF260BQ
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
SWITCH DIP UNSEALED 8POS SMD 24V datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 0.05UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf