Texas Instruments TL16C752BPT
TL16C752BPT picture photo
Mfg. Part Number
TL16C752BPT
Manufacturer
Product Category
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Brief Description
IC DUAL 3.3V UART 48-LQFP
Datasheet Download
TL16C752BPT.pdf
Availability of TL16C752BPT
QUANTITY
TL16C752BPT Order Process
Ship out your order
Specifications of TL16C752BPT
Internal Part NumberEIS-TL16C752BPT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Series-
PackagingTray
FeaturesFalse-start Bit Detection
Number of Channels2, DUART
FIFO's64 Byte
Protocol-
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
With Parallel Port-
With Auto Flow ControlYes
With IrDA Encoder/Decoder-
With False Start Bit DetectionYes
With Modem ControlYes
With CMOS-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL16C752BPT
Related LinksTL16C, TL16C752BPT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL16C752BPT Details Description
Related parts for TL16C752BPT
IC BUS TRANSCVR TRI-ST SC706 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 1A SOT-223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 3.3V 1.6A datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
MOD MOTOR DVR 3PHASE 24SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf