Texas Instruments TL16CP554AIPM
TL16CP554AIPM picture photo
Mfg. Part Number
TL16CP554AIPM
Brief Description
IC UART FIFO 16BIT QUAD 64LQFP
Datasheet Download
TL16CP554AIPM.pdf
Availability of TL16CP554AIPM
QUANTITY
TL16CP554AIPM Order Process
Ship out your order
Specifications of TL16CP554AIPM
Internal Part NumberEIS-TL16CP554AIPM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Series-
PackagingTray
FeaturesFalse-start Bit Detection
Number of Channels4, QUART
FIFO's16 Byte
Protocol-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
With Parallel Port-
With Auto Flow ControlYes
With IrDA Encoder/Decoder-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL16CP554AIPM
Related LinksTL16CP, TL16CP554AIPM Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL16CP554AIPM Details Description
Related parts for TL16CP554AIPM
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V 4250MA SINGLE A datasheet.pdf
GYRO 100DEG/S 10MV 140HZ 28LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.113 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 250VAC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf