Texas Instruments TL1963A-25KTTR
TL1963A-25KTTR picture photo
Mfg. Part Number
TL1963A-25KTTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK
Datasheet Download
TL1963A-25KTTR.pdf
Availability of TL1963A-25KTTR
QUANTITY
TL1963A-25KTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1963A-25KTTR
Internal Part NumberEIS-TL1963A-25KTTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingQualification Carrier Tape 13/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1963A-25KTTR
Related LinksTL1963A, TL1963A-25KTTR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL1963A-25KTTR Details Description
Related parts for TL1963A-25KTTR
MODULE IRDA 115.2KBPS 6SMD datasheet.pdf
TRANSCEIVER/REGISTER 24SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
CONN RECEPT 125POS TYPE AB R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 600V 35A datasheet.pdf
Crystal 52.0000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf