Texas Instruments TL1963A-33DCYR
TL1963A-33DCYR picture photo
Mfg. Part Number
TL1963A-33DCYR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223
Datasheet Download
TL1963A-33DCYR.pdf
Availability of TL1963A-33DCYR
QUANTITY
TL1963A-33DCYR Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1963A-33DCYR
Internal Part NumberEIS-TL1963A-33DCYR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1963A-33DCYR
Related LinksTL1963A, TL1963A-33DCYR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL1963A-33DCYR Details Description
Related parts for TL1963A-33DCYR
LCD MODULE GRAPH 240X64 LED/CTRL datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER ICEPIC datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS TO MALE 5POS datasheet.pdf
LED COB CXA3050 3000K WHT SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.25W DO214AC datasheet.pdf