TDK-Lambda Americas, Inc. TL200048NONROHS
TL200048NONROHS picture photo
Mfg. Part Number
TL200048NONROHS
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 2000W
Datasheet Download
TL200048NONROHS.pdf
Availability of TL200048NONROHS
QUANTITY
TL200048NONROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of TL200048NONROHS
Internal Part NumberEIS-TL200048NONROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTL
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts)2000W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency92%
Operating Temperature-40°C ~ 75°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, I²C™ Interface, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Standby Output
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension14.00" L x 18.90" W x 3.45" H (355.6mm x 480.1mm x 87.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max1920W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL200048NONROHS
Related LinksTL20004, TL200048NONROHS Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
TL200048NONROHS Details Description
Related parts for TL200048NONROHS
MOSFET N-CH 20V 48A D2PAK datasheet.pdf
RES 9K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 208K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.825 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 9' TNCM-TNCM datasheet.pdf
OFFLINE XFRM WE-UNIT NXP SSL4101 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf