Texas Instruments TL2575-12IKV
TL2575-12IKV picture photo
Mfg. Part Number
TL2575-12IKV
Brief Description
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5
Datasheet Download
TL2575-12IKV.pdf
Availability of TL2575-12IKV
QUANTITY
TL2575-12IKV Order Process
Ship out your order
Specifications of TL2575-12IKV
Internal Part NumberEIS-TL2575-12IKV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL2575-12IKV
Related LinksTL2575, TL2575-12IKV Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL2575-12IKV Details Description
Related parts for TL2575-12IKV
TERM SOLDER TURRET .156"L datasheet.pdf
CAP CER 22PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 16K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 910 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 18GHZ 20DB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
WLAN/BT COMBINATION MODULE datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.0MM datasheet.pdf