Texas Instruments TL2575-12IN
TL2575-12IN picture photo
Mfg. Part Number
TL2575-12IN
Brief Description
IC REG BUCK 12V 1A 16-DIP
Datasheet Download
TL2575-12IN.pdf
Availability of TL2575-12IN
QUANTITY
TL2575-12IN Order Process
Ship out your order
Specifications of TL2575-12IN
Internal Part NumberEIS-TL2575-12IN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Series-
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL2575-12IN
Related LinksTL257, TL2575-12IN Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL2575-12IN Details Description
Related parts for TL2575-12IN
CAP CER 1000PF 10KV Y5P DISK datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
CONN RECPT 8POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 226K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MARKER PLATE ALUMINUM 4HOLE datasheet.pdf
TRI N 16 C/N PLASTIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf