Texas Instruments TL2575-33IKTTR
TL2575-33IKTTR picture photo
Mfg. Part Number
TL2575-33IKTTR
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 5-DDPAK
Datasheet Download
TL2575-33IKTTR.pdf
Availability of TL2575-33IKTTR
QUANTITY
TL2575-33IKTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TL2575-33IKTTR
Internal Part NumberEIS-TL2575-33IKTTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 29/Sep/2014
Copper Wire Revision A 19/Jan/2015
PCN PackagingQualification Carrier Tape 13/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL2575-33IKTTR
Related LinksTL2575-, TL2575-33IKTTR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL2575-33IKTTR Details Description
Related parts for TL2575-33IKTTR
RES SMD 240 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FILTER LP 7ORDER 2.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 64POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 450V SCREW datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf