Apem Inc. TL36P000200
TL36P000200 picture photo
Mfg. Part Number
TL36P000200
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
TL36P000200.pdf
Availability of TL36P000200
QUANTITY
TL36P000200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL36P000200
Internal Part NumberEIS-TL36P000200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesTL
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length9.40mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Nickel Plated
Electrical Life60,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL36P000200
Related LinksTL36P, TL36P000200 Datasheet, Apem Inc. Distributor
TL36P000200 Details Description
Related parts for TL36P000200
FIXED IND 2.7NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Weld datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 80V datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.9K OHM 1% 30W datasheet.pdf