Apem Inc. TL37WS84000
TL37WS84000 picture photo
Mfg. Part Number
TL37WS84000
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
TL37WS84000.pdf
Availability of TL37WS84000
QUANTITY
TL37WS84000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL37WS84000
Internal Part NumberEIS-TL37WS84000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesSMT TL
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Termination StyleGull Wing
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesHigh Temperature Plastic Cap
Actuator MaterialBrass, Nickel Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL37WS84000
Related LinksTL37W, TL37WS84000 Datasheet, Apem Inc. Distributor
TL37WS84000 Details Description
Related parts for TL37WS84000
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 40MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GASKET BECU 15.88X11.35MM datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf