Texas Instruments TL4050A50QDBZT
TL4050A50QDBZT picture photo
Mfg. Part Number
TL4050A50QDBZT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3
Datasheet Download
TL4050A50QDBZT.pdf
Availability of TL4050A50QDBZT
QUANTITY
TL4050A50QDBZT Order Process
Ship out your order
Specifications of TL4050A50QDBZT
Internal Part NumberEIS-TL4050A50QDBZT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz93µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode90µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL4050A50QDBZT
Related LinksTL4050A, TL4050A50QDBZT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL4050A50QDBZT Details Description
Related parts for TL4050A50QDBZT
IC DAC 12BIT QUAD 3V 20-SSOP datasheet.pdf
CONN FERRULE SILVER PLATED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1220 datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 6.3V AMBER datasheet.pdf
LED LAMP ARRAY ALLNGAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 18POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf