| Internal Part Number | EIS-TL4050A50QDCKRQ1 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Reference | |
| Series | Automotive, AEC-Q100 | |
| Output Type | Fixed | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 15mA | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Temperature Coefficient | 50ppm/°C | |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | - | |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 93µVrms | |
| Voltage - Input | - | |
| Current - Supply | - | |
| Current - Cathode | 90µA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) | |