Texas Instruments TL4050C50IDCKR
TL4050C50IDCKR picture photo
Mfg. Part Number
TL4050C50IDCKR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 5V SC70
Datasheet Download
TL4050C50IDCKR.pdf
Availability of TL4050C50IDCKR
QUANTITY
TL4050C50IDCKR Order Process
Ship out your order
Specifications of TL4050C50IDCKR
Internal Part NumberEIS-TL4050C50IDCKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz93µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode80µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)