Apem Inc. TL46WW00050
TL46WW00050 picture photo
Mfg. Part Number
TL46WW00050
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
TL46WW00050.pdf
Availability of TL46WW00050
QUANTITY
TL46WW00050 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL46WW00050
Internal Part NumberEIS-TL46WW00050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesTL
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.30mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Nickel Plated
Electrical Life60,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL46WW00050
Related LinksTL46W, TL46WW00050 Datasheet, Apem Inc. Distributor
TL46WW00050 Details Description
Related parts for TL46WW00050
HEADER OPEN .018"DIA .300 18POS datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 4KHZ 15MM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 20-SSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 160K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 28POS VERT GOL datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf