E-Switch TL53DF160Q
TL53DF160Q picture photo
Mfg. Part Number
TL53DF160Q
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V
Datasheet Download
TL53DF160Q.pdf
Availability of TL53DF160Q
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TL53DF160Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TL53DF160Q
Internal Part NumberEIS-TL53DF160Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTL53 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package200
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL53
PackagingBulk
CircuitSPST x 2
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeDual
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Actuator Height off PCB, from Pins6.85mm
Actuator OrientationSide Actuated
Termination StylePC Pin
Outline22.60mm x 8.40mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialAcetal
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL53DF160Q
Related LinksTL53D, TL53DF160Q Datasheet, E-Switch Distributor
TL53DF160Q Details Description
Related parts for TL53DF160Q
IC DAC STER 6CH 102DB 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT PIN datasheet.pdf