E-Switch TL6100DF160QPSSDOME
TL6100DF160QPSSDOME picture photo
Mfg. Part Number
TL6100DF160QPSSDOME
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Datasheet Download
TL6100DF160QPSSDOME.pdf
Availability of TL6100DF160QPSSDOME
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TL6100DF160QPSSDOME Order Process
Ship out your order
Specifications of TL6100DF160QPSSDOME
Internal Part NumberEIS-TL6100DF160QPSSDOME
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTL6100 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package60
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL6100
PackagingTube
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 50VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins10.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline7.20mm x 7.20mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
FeaturesStainless Steel Contact Dome
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel0.50mm
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL6100DF160QPSSDOME
Related LinksTL6100DF1, TL6100DF160QPSSDOME Datasheet, E-Switch Distributor
TL6100DF160QPSSDOME Details Description
Related parts for TL6100DF160QPSSDOME
RES SMD 5.6 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC RF DETECTOR/CTRLR 8-LFCSP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GPS TRI LOW 821-896MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
WARNING LABEL datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" WHT JACKS NI datasheet.pdf