Texas Instruments TL750M10CKC
TL750M10CKC picture photo
Mfg. Part Number
TL750M10CKC
Brief Description
IC REG LDO 10V 0.75A TO220-3
Datasheet Download
TL750M10CKC.pdf
Availability of TL750M10CKC
QUANTITY
TL750M10CKC Order Process
Ship out your order
Specifications of TL750M10CKC
Internal Part NumberEIS-TL750M10CKC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output10V
Current - Output750mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input11 V ~ 26 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL750M10CKC
Related LinksTL750, TL750M10CKC Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL750M10CKC Details Description
Related parts for TL750M10CKC
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH ACT 9POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS R/A datasheet.pdf
CONN MALE 240POS 8ROW SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 180K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING TERM 2AWG 1/2" CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123FL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf