Texas Instruments TL750M12CKTPRG3
TL750M12CKTPRG3 picture photo
Mfg. Part Number
TL750M12CKTPRG3
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.75A 2PWRFLEX
Datasheet Download
TL750M12CKTPRG3.pdf
Availability of TL750M12CKTPRG3
QUANTITY
TL750M12CKTPRG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL750M12CKTPRG3
Internal Part NumberEIS-TL750M12CKTPRG3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output750mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input13 V ~ 26 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C