Texas Instruments TL751M12QKVURQ1
TL751M12QKVURQ1 picture photo
Mfg. Part Number
TL751M12QKVURQ1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.75A TO252-5
Datasheet Download
TL751M12QKVURQ1.pdf
Availability of TL751M12QKVURQ1
QUANTITY
TL751M12QKVURQ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL751M12QKVURQ1
Internal Part NumberEIS-TL751M12QKVURQ1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationWire/Mold Compound Updates 12/Feb/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output750mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input13 V ~ 26 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackageTO-252-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL751M12QKVURQ1
Related LinksTL751M1, TL751M12QKVURQ1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL751M12QKVURQ1 Details Description
Related parts for TL751M12QKVURQ1
IC 8051 MCU 16K FLASH 28MLP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 816 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT FOR MAT datasheet.pdf
RES 20 OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf