Ohmite TL88K100RE
TL88K100RE picture photo
Mfg. Part Number
TL88K100RE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 114W
Datasheet Download
TL88K100RE.pdf
Availability of TL88K100RE
QUANTITY
TL88K100RE Order Process
Ship out your order
Specifications of TL88K100RE
Internal Part NumberEIS-TL88K100RE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)114W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.465" L x 1.012" W (88.00mm x 25.70mm)
Height-
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseModular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL88K100RE
Related LinksTL88K, TL88K100RE Datasheet, Ohmite Distributor
TL88K100RE Details Description
Related parts for TL88K100RE
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPDT 42TQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 4GBIT WFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
MICRO 37C S 30" RBW NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf