Ohmite TL88K22R0
TL88K22R0 picture photo
Mfg. Part Number
TL88K22R0
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 22 OHM 10% 114W
Datasheet Download
TL88K22R0.pdf
Availability of TL88K22R0
QUANTITY
TL88K22R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL88K22R0
Internal Part NumberEIS-TL88K22R0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22
Tolerance±10%
Power (Watts)114W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.465" L x 1.012" W (88.00mm x 25.70mm)
Height-
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseModular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL88K22R0
Related LinksTL88, TL88K22R0 Datasheet, Ohmite Distributor
TL88K22R0 Details Description
Related parts for TL88K22R0
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 6CH 114DB 192KHZ 48LQFP datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf