Texas Instruments TLC072IDR
TLC072IDR picture photo
Mfg. Part Number
TLC072IDR
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC
Datasheet Download
TLC072IDR.pdf
Availability of TLC072IDR
QUANTITY
TLC072IDR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLC072IDR
Internal Part NumberEIS-TLC072IDR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output Type-
Slew Rate19 V/µs
Gain Bandwidth Product10MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1.5pA
Voltage - Input Offset390µV
Current - Supply2.1mA
Current - Output / Channel57mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.5 V ~ 16 V, ±2.25 V ~ 8 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLC072IDR
Related LinksTLC0, TLC072IDR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLC072IDR Details Description
Related parts for TLC072IDR
RES 47 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LABEL TT POLY WHT 1.50 X 0.50" datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 70UF 15V AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 42V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf