Texas Instruments TLC1549CDR
TLC1549CDR picture photo
Mfg. Part Number
TLC1549CDR
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 10BIT 38KSPS 1CH 8-SOIC
Datasheet Download
TLC1549CDR.pdf
Availability of TLC1549CDR
QUANTITY
TLC1549CDR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLC1549CDR
Internal Part NumberEIS-TLC1549CDR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Basics
Manufacturer Product PageTLC1549CDR Specifications
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits10
Sampling Rate (Per Second)38k
Number of Inputs1
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceSPI
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital5V
Features-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLC1549CDR
Related LinksTLC15, TLC1549CDR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLC1549CDR Details Description
Related parts for TLC1549CDR
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TACT ROUND GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 575MBGA datasheet.pdf
CONN SMC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
L37-3F SHEET 320X320X.45MM W/ADH datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf