Texas Instruments TLC2264AQD
TLC2264AQD picture photo
Mfg. Part Number
TLC2264AQD
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14SOIC
Datasheet Download
TLC2264AQD.pdf
Availability of TLC2264AQD
QUANTITY
TLC2264AQD Order Process
Ship out your order
Specifications of TLC2264AQD
Internal Part NumberEIS-TLC2264AQD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesLinCMOS™
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.55 V/µs
Gain Bandwidth Product730kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset300µV
Current - Supply850µA
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.4 V ~ 16 V, ±2.2 V ~ 8 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLC2264AQD
Related LinksTLC22, TLC2264AQD Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLC2264AQD Details Description
Related parts for TLC2264AQD
IC DSP FIX PT 120 MIPS 144-LQFP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW SPT datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 35A PPAK 1212-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 560 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf