Texas Instruments TLC2264AQDRG4
TLC2264AQDRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TLC2264AQDRG4
Brief Description
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14SOIC
Datasheet Download
TLC2264AQDRG4.pdf
Availability of TLC2264AQDRG4
QUANTITY
TLC2264AQDRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLC2264AQDRG4
Internal Part NumberEIS-TLC2264AQDRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesLinCMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.55 V/µs
Gain Bandwidth Product730kHz
Voltage - Input Offset300µV
Current - Supply850µA
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.4 V ~ 16 V, ±2.2 V ~ 8 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLC2264AQDRG4
Related LinksTLC226, TLC2264AQDRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLC2264AQDRG4 Details Description
Related parts for TLC2264AQDRG4
CONN FFC BOTTOM 15POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 1.8A IPAK datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.5A 300 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRULE, STRAIGHT datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 1.8UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf