Texas Instruments TLC254CDG4
TLC254CDG4 picture photo
Mfg. Part Number
TLC254CDG4
Brief Description
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC
Datasheet Download
TLC254CDG4.pdf
Availability of TLC254CDG4
QUANTITY
TLC254CDG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLC254CDG4
Internal Part NumberEIS-TLC254CDG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesLinCMOS™
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output Type-
Slew Rate5.3 V/µs
Gain Bandwidth Product2.2MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.7pA
Voltage - Input Offset1.1mV
Current - Supply4.5mA
Current - Output / Channel-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)1.4 V ~ 16 V, ±0.7 V ~ 8 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLC254CDG4
Related LinksTLC25, TLC254CDG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLC254CDG4 Details Description
Related parts for TLC254CDG4
TRANS NPN 40V 1A SOT-23 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW ALF2 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
TERMINAL TYPE 2910 50 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPTER ASSY datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf