Texas Instruments TLC25M2CP
TLC25M2CP picture photo
Mfg. Part Number
TLC25M2CP
Brief Description
IC OPAMP GP 635KHZ 8DIP
Datasheet Download
TLC25M2CP.pdf
Availability of TLC25M2CP
QUANTITY
TLC25M2CP Order Process
Ship out your order
Specifications of TLC25M2CP
Internal Part NumberEIS-TLC25M2CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire Revision A 04/Dec/2013
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesLinCMOS™
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output Type-
Slew Rate0.62 V/µs
Gain Bandwidth Product635kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.7pA
Voltage - Input Offset1.1mV
Current - Supply285µA
Current - Output / Channel-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)1.4 V ~ 16 V, ±0.7 V ~ 8 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLC25M2CP
Related LinksTLC2, TLC25M2CP Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLC25M2CP Details Description
Related parts for TLC25M2CP
RES SMD 5.36M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ETHERNET CTLR SGL CHIP 56-QFN datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 25A ORANGE datasheet.pdf