Texas Instruments TLC27L2BCD
TLC27L2BCD picture photo
Mfg. Part Number
TLC27L2BCD
Brief Description
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC
Datasheet Download
TLC27L2BCD.pdf
Availability of TLC27L2BCD
QUANTITY
TLC27L2BCD Order Process
Ship out your order
Specifications of TLC27L2BCD
Internal Part NumberEIS-TLC27L2BCD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesLinCMOS™
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output Type-
Slew Rate0.05 V/µs
Gain Bandwidth Product110kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.7pA
Voltage - Input Offset235µV
Current - Supply29µA
Current - Output / Channel30mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)3 V ~ 16 V, ±1.5 V ~ 8 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLC27L2BCD
Related LinksTLC27, TLC27L2BCD Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLC27L2BCD Details Description
Related parts for TLC27L2BCD
RES CHAS MNT 470 OHM 10% 114W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CONTACT SOCKET FFC TIN datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 925MA 114 MOHM datasheet.pdf